לחזק את עצמנו על ידי אמירה פנימית חיובית, חוזרת ונשנית

שמור מאמר כקובץ PDF
הדפס!

מאת: חיים עמית, פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך, יועץ ארגוני

מחבר הספרים: הורים בטוחים בעצמם, מודן, 2012

הורים כמנהיגים, מודן, 2006  והורים כבני אדם, ספרית פועלים, 1997

מנהל אתרי האינטרנט: “עמית בעין החורש” ו“לומדים מהבית עם הפסיכולוג חיים עמית”

 

יש מצבים קשים רבים בהורות בהם אנחנו עלולים לאבד את שיווי משקלנו: כשהילד מתחצף אלינו, כשהילד זורק את האוכל על הרצפה, כשמעירים אותנו שוב ושוב באמצע הלילה ועוד. עוינות המתגלה בין ילדינו עלולה להוציא אותנו לגמרי מדעתנו. הטיפ שאני רוצה להציע לכם היום יכול לעזור לכם במצבים קשים אלה ואחרים:  לחזק את עצמנו על ידי אמירה פנימית חיובית, חוזרת ונשנית.

לכל אחד מאתנו יש משהו שעוזר לו להתמודד ברגעים קשים בהורות: תחושת האהבה האדירה שלו לילד, רגעים של סיפוק ואושר בהורות, הדחף להצליח והפחד להיכשל, ראייה אופטימית כללית, נאמנות לערכים חשובים (משמעת, אכילה בריאה, התנגדות לאלימות וכו’), ראייה הומוריסטית מקלה, תחושת מחויבות הורית ועוד. אני מציע לכם לנסח לעצמכם בצורה פשוטה וממוקדת את הכוח הזה, ולהזכיר זאת לעצמכם במצבים הקשים בהורות.

יהיה אשר יהיה המקור האנרגטי הנפשי  שלנו – תחושת מחויבות, תחושת אהבה, זכרון רגעי אושר, צורך הישג, ראייה אופטימית, ערך חשוב, הדוגמה האישית שלנו ועוד – חשוב שכל הורה יזהה מקור זה עבור עצמו. הזיהוי יאפשר להורה לצרוך את מקור האנרגיה הזה בצורה מבוקרת, ואף לחדש אותו במצבים שהוא זקוק לו במיוחד. כשם שיהיה נכון לאכול ארוחה עשירת פחמימות, למשל פסטה, לפני מאמץ גופני מיוחד כמו טיפוס קשה על קרחון או ריצת מרתון, כך נכון להתחבר למקור האנרגטי הפנימי שלנו לפני מצבים קשים בהורות, במהלכם ואחריהם. למשל, משפט שמבטא ערך יכול להיות “ככל שאתה עושה לילדים שלך את החיים קלים יותר, כך הם יהיו להם חיים קשים יותר כשיגדלו”. משפט פנימי מחזק יכול להיות: “אם קשה, צריך להתאמץ. אם קשה מאוד, צריך להתאמץ יותר”, או “אחרי כל עליה יש ירידה”, וכיוצא באלה.

* תוכלו לקרוא בהרחבה על הטיפ במאמרי “הרגעים הכי קשים בהורות – למצוא את הגליקוגן בהורות”, באתרי “עמית בעין החורש.

  • להרצאות, סדנאות וקורסים אינטרנטיים של חיים עמית לחצו כאן.
  • לרכישת ספריו של חיים עמית, ישירות ובהנחה גדולה לחצו כאן. 
Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *