חופשה ללא ילדים – כיצד ליהנות בעצמנו מבלי להזיק לילדינו?

מאמר קצר בצורה של שאלות ותשובות המעודד הורים לצאת לחופשה גם ללא ילדיהם ומצייד אותם במספר עצות פשוטות כיצד להצליח ליהנות בחופשה כזו מבלי לגרום נזק לילדים.

אהבת? מוזמן לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מדוע חשוב שהורים יצאו לחופשה גם ללא ילדים?

הורות היא חוויה מענגת ומספקת אך גם משימה קשה, מעייפת ושוחקת. מכאן הצורך של הורים לקחת פסק זמן ממנה, לצאת לחופשה. השחיקה בהורות חזקה במיוחד אצל הורים לילדים קטנים בשל העומס הרב, פיזית ורגשית, המוטל עליהם. לכן, על אף שחשוב שהורים יבלו עם ילדיהם בחופשות, חשוב גם שיבלו בלעדיהם. התחושה הטובה של כל הורה עם עצמו ושביעות הרצון של שני ההורים כבני זוג חיוניים ליכולתם לתפקד היטב כהורים. במילים אחרות, יציאה לחופשה גם ללא ילדים מסייעת להורים "למלא בטריות" כבני אדם וכבני זוג. זוגיות קורסת תפגע בסופו של דבר בילד יותר מאשר כאבי לב חולפים שלו עקב געגועים להוריו.

מדוע קשה להורים לצאת לחופשה ללא ילדים?

הורים חוששים שמא הפרידה מהילד, במיוחד אם הוא קטן, תזיק לו. הם דואגים שמא יגרמו לילד חרדות מיותרות והתפתחותו תיסוג. הורים לילדים גדולים יותר, חוששים מהתנהגות לא אחראית או מסוכנת של הילד בהעדרם.

הורים גם עשויים להרגיש אשמה רבה לעזוב את הילד לבד. "לא מספיק שאנחנו נעדרים מהבית מרבית שעות היום, שנוסיף על כך ונעזוב אותו למספר ימים בגלל חופשה?" הם באים אל עצמם בטענה.

יש גם הורים שנרתעים לבקש מאחרים קרובים עזרה בטיפול בילדים בזמן שהם בחופשה. לעיתים הם לא סומכים על אף אחד מלבד עצמם בטיפול בילדים.

לעתים החשש לצאת לחופשה ללא ילדים מסתיר קושי של בני הזוג לבלות אחד עם השני. לאחר זמן רב בו התרגלו לתפקד כהורים, מתקשים בני הזוג להתמודד עם חופשה זוגית, ובמקום להודות בכך הם משליכים את הקושי שלהם על ילדם.

לכמה זמן לצאת לחופשה והאם לעשות זאת גם כשהילדים קטנים?

כדאי לצאת לחופשה ללא ילדים גם כשהילדים צעירים. על אף שקשה יותר לעזוב ילדים קטנים, הצורך של ההורים בתקופה זו בחופשה לעצמם דווקא גדול במיוחד, כאמור, בגלל העומס הפיזי והנפשי שהם חווים בתקופה זו. יחד עם זאת, כדאי שהחופשה הראשונה ללא ילדים, במיוחד אם הילדים צעירים, תהיה קצרה, למספר ימים בלבד. כמובן שאם הילדים רגישים במיוחד, או אם הם בתקופת משבר, או אם הם ניצבים בפני אירוע משמעותי בחייהם (סיום חוג, מסיבת סיום וכיו"ב) עדיף לדחות את היציאה לחופשה למועד אחר.

עצות "עשה" ו"אל תעשה" ביציאה לחופשה ללא ילדים:

אז אם השתכנעתם ואתם יוצאים לחופשה ללא ילדים, הנה מספר עצות שיאפשרו לכם ליהנות מהחופשה ויסייעו לילדיכם לא להינזק ממנה.

+ הודיעו לילדים את החלטתכם בקשר לחופשה, רק לאחר שאתם בטוחים בה.

אם אתם עדיין מתלבטים לגבי הרעיון לצאת לחופשה ללא ילדים, עדיף שלא תשתפו בכך את הילדים. הם יחושו את חוסר הביטחון שלכם. הודיעו לילדים על החופשה הצפויה רק לאחר שקיבלתם לגביה החלטה.

+ אל תודיעו על החופשה ברגע האחרון.

יחד עם זאת, הודיעו על החופשה לילדים מספיק זמן מראש. הורים נוטים להודיע לילדיהם על החופשה ברגע האחרון, בגלל חששם מתגובה קשה אפשרית של הילדים. עדיף להודיע לילדים מוקדם מספיק כדי לאפשר להם להתרגל לרעיון החופשה ולעכלו. כמו כן, אם מתעוררים קשיים, תוכלו להיערך לקראתם ולמצוא להם פתרונות.

+ דאגו שהרגלי החיים הקבועים של הילד ישמרו במהלך חופשתכם.

ככל שהילד צעיר יותר, כך חשוב לשמר, ככל האפשר, את הרגלי חייו הקבועים. דאגו שבעת העדרכם ימצא הילד עם דמויות מוכרות ואהובות עליו. במידה ואינו נשאר בביתו, כדאי להקיפו בחפצים שהוא אוהב במיוחד.

+ הציבו גבולות בתקשורת עם ילדכם במהלך החופשה.

קשר סביר עם הילדים במהלך החופשה מאפשר לשני הצדדים להקטין את מפלס החרדה, הדאגה והגעגועים. תקשורת מוגזמת ולא הכרחית עם הבית עלולה לשבש את החופשה עבור ההורים ולהקשות על הילדים את ההסתגלות לה.

+ אל תפריזו במתנות.

כמות סבירה של מתנות מסייעת לילד לעבור בצורה חלקה יותר את חופשת ההורים ומעניקות לו את התחושה האמיתית שהוריו חשבו עליו גם כשלא היה איתם. הפרזה במתנות תעביר לו את המסר שהוריו מרגישים אשמים ומנסים לפצותו.

+ תנו זמן להסתגלות הדדית עם החזרה מהחופשה.

הורים רבים מאוכזבים מתגובתו הפושרת ולעתים אף העוינת של הילד בעת המפגש המחודש איתו. אחת התופעות השכיחות אצל ילדים צעירים היא התעלמות הילדים מהוריהם עם חזרתם לאחר מספר ימים. זהו ביטוי טבעי של כעס הילד על הוריו.

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

סוף המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים בנושא מנהיגות במשפחה שיכולים לעניין אותך:

מנהיגות הורית בצל הקורונה ולאורה: כיצד נעזור לילדינו לחזור לשגרה שאינה שגרה?

מאמר וסרטון (על בסיס שידור חי בפייסבוק ב-3.5.2020) על השאלה הבוערת כיום להורים: כיצד לעזור לילדיהם הצעירים לחזור לשגרה שאינה שגרה, בעקבות הקלות משבר הקורונה. אתאר בתחילה את הקשיים הצפויים לילדים צעירים בחזרה לשגרה ממצבי טראומה, ומה משפיע על עוצמת קשיים אלה. בהמשך אתמקד בשתי מיומנויות עזרה רגשיות באמצעותן הורים יכולים לעזור לילדיהם להתמודד בצורה טובה עם החזרה לשגרה.

האם כדאי שילדים קטנים יפגשו עם סבתא וסבא, בלי לגעת?

הנזק הרגשי שעלול להיגרם לילדים קטנים אם יפגשו עם סבתא וסבא בלי לגעת אחד בשני, גדול מדי. מדוע? על סוגיה רגישה זאת במאמר קצר זה. כמו כן, על ארבעת עקרונות ההסבר לילדים מדוע אי אפשר להיפגש עם סבתא וסבא אלא מרחוק. מצורף גם קישור לסרטון בנושאים אלה.

בהירות, דיאלוג, עקביות – מנהיגות הורית בגיל ההתבגרות, בצל הקורונה ולאורה.

מאמר קצר, ובו גם קישור לסרטון קצר (כ-7 דקות), על מנהיגותם של הורים לילדים למתבגרים בשעת חירום זאת. במאמר מתוארות בקצרה שלוש מיומנויות חשובות להגברת יכולת ההשפעה של הורים במשפחה: ציפיות ברורות מהילדים, דיאלוג להבנה הדדית ועקביות ביישום הציפיות.