הילדים שלכם כבר קיבלו רישיון? איך ללות אותם בבטחה.

מאמר קצר המיועד להורים לנהגים צעירים, שזה עתה קיבלו רישיון נהיגה, האמורים ללותם.

שתף את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

שוב הגעתם לצומת מורכבת בהורות. זה עתה קיבלו ילדיכם את הרישיון, והם לכאורה אנשים עצמאיים, אבל לא…

על פי החוק הם צריכים להיות מלווים מספר חודשים על ידי נהג מנוסה. ומי יותר טבעי שיעשה זאת מאשר אתם, הוריהם?

אתם, בעלי ניסיון בנהיגה שרוצים לתרום אותו לילדכם, זמינים ומוכנים להתאמץ עבורם גם כשזה לא נוח לכם.

אבל אין זה פשוט כל כך עבורכם, הרי לא הוכשרתם לתפקיד כלל: האם עליכם רק לשבת לידם, כדי שירגישו בטוחים, או שעליכם גם להעיר על טעויות? ואם להעיר, האם יהיו מוכנים לקבל את הביקורת? וגם אם יהיו מוכנים, האם תצליחו להשמיע אותה באהדה וללא האשמה?

אני רוצה לחזק את ידיכם: לתפקיד שלכם יש חשיבות עליונה. הוכח שנהגים צעירים שלוו על ידי מבוגר היו מעורבים פחות בתאונות באופן משמעותי ביותר, מצעירים שלא קיבלו ליווי. לכן, חשוב שלא תוותרו.

וכדי לעבור את התקופה יותר בקלות, אני מציע את העצות הבאות:

הבהירו מלכתחילה את ציפיותיכם ההדדיות: האם הליווי יהיה בעיקר מחוץ לעיר (שם מתרחשות מרבית התאונות החמורות), או בעיקר בתוך העיר (שם מתרחשות מרבית העבירות והתאונות); האם תגיבו על האירועים במהלך הנסיעה, כדי לחדד את הלמידה, או רק בסיומה, כדי לא לפגוע להם בכושר הריכוז; האם שניכם תלוו את הנהג או רק אחד מכם, וכדומה.

העניקו להם בנדיבות מניסיונכם, אך אל תחנקו אותם. יש לכם בוודאי "טיפים" לנהיגה, שלא תמיד מורה נהיגה יכול לתת (למשל, כן לעשות זינוק בעלייה עם בלם יד). יחד עם זאת, שימו לב שאתם לא מעניקים לילדיכם יותר מדי עצות, כשהם אינם רוצים לשמוע.

התמקדו בעיקר. אם תעירו כל הזמן על הכל, ההערות שלכם יאבדו ממשמעותן. עדיף שתתמקדו במספר נושאים עיקריים כמו יציאה לא טובה מחניה, אי מתן זכות קדימה וכיו"ב.

נסו לבקר בצורה בונה ולא שיפוטית. הקפידו להשתמש במילים ענייניות ותיאוריות ולא שיפוטיות, כגון: "היציאה שלך לעקיפה הייתה מוקדמת מדי ולכן מסוכנת", או "לא הקפדת הפעם להסתכל בראי לפני היציאה מהחניה ולא נתת זכות קדימה.

חזקו אותם ככל האפשר: על אף שבני הנוער משדרים עצמאות וחוסר תלות, הם זקוקים לעידוד ולחיזוק, במיוחד מאיתנו. מצאו הזדמנויות (אמיתיות) לחזק את נהיגתם.

נסו ליהנות, יש ממה. שעה נטו עם הילד שלכם במכונית (שכבר גדול ולא אוכל במבה מאחורה…) יכולה להיות רווח נטו, הזדמנות מצוינת לשוחח, לשמוע יחד מוסיקה אהובה, לעשות הפסקה קצרה לאכילה וכו'. בקיצור, תענוג.

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

סוף המאמר

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים בנושא מנהיגות במשפחה שיכולים לעניין אותך:

שבעה עקרונות מעשיים להצבת גבולות יעילה בגיל הרך

נחישות, מיידיות, הדרגתיות בשימוש בכוח, עקביות, חיזוק התנהגות רצויה, מניעה ושילוב מיומנויות מנהיגות נוספות  –  אלה הם שבעה עקרונות מעשיים, שיעזרו להורים לילדים בגיל הרך להציב גבולות בצורה יעילה ומועילה לילדיהם.

מקומם של סבתא וסבא בגידול הנכדים

תפקיד הסבאות יכול להיות מהנה, מספק, מסב אושר ושמחה לכל בני המשפחה, ואולם גם לגרום סבל רב וצער עמוק לכולם. כיצד להביא לכך שהסבתאות תהיה מהנה ומיטיבה וכיצד להימנע מכך שהיא תהפוך לסיוט וסבל לכולם? בחלק הראשון של המאמר תתואר המורכבות הגדולה בתקופתנו של תפקיד הסבאות. בחלק השני יסקרו הקונפליקטים האפשריים בין הסבתות והסבים לבין הורי הילדים. בחלק השלישי יובהרו שני הגורמים העיקריים הנחוצים להתמודדות טובה עם קונפליקטים אלה ויורחב לגבי גורם אחד: הגדרת תפקיד ברורה. בחלק האחרון של ההרצאה יינתנו טיפים, עצות מעשיות, כיצד לנהל תקשורת חכמה עם ההורים ועם הנכדים. התנהגות תקשורתית חכמה היא הגורם השני החשוב להתמודדות טובה עם קונפליקטים.

במקום לעשות שני סרטים נפרדים, ליצור סרט אחד משותף! על קונפליקטים בזוגיות ועל פתרונם.

במאמר מצביע חיים עמית על שתי מיומנויות תקשורת משלימות הכרחיות לפתרון קונפליקטים זוגיים: יכולת ביטוי כנה של רגשות וצרכים ויכולת הקשבה אוהדת. שתי מיומנויות אלה התחדדו במהלך טיול ארוך בהרי הפירנאים.