הורים יקרים: ילדינו אינם כה חסרי אונים, כפי שאנו חוששים

לא הכל תלוי בנו כפי שאנו מפנטזים, וילדנו אינו כה חסרי אונים כפי שאנו חוששים.

שתף את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

כהורים אנחנו ניצבים מדי פעם בפני צורך לקבל החלטות משמעותיות, שיש להן לכאורה השלכות מרחיקות לכת על חיי ילדינו.

פעמים רבות ההתלבטות היא בין התועלת האישית שלנו כהורים לבין הנזק שחלילה עלול להיגרם לילדנו.

למשל: האם נגרום עוול חמור לנפשו הרכה של תינוקנו בן החצי שנה, אם נעזוב אותו לשבוע וניסע לבד, אני ובן זוגי, להתאוורר מעט בחו"ל? הלב קורא לנופש, השכל תומך במהלך, אך המצפון מעיק ורגשות האשמה מתנגדים…

הורה שפתח פרק ב' בחייו ומעוניין כיום לעבור לגור יחד עם ילדיו הצעירים עם בן/בת הזוג החדש/ה שלו. ההתלבטות קשה. מצד אחד, מבחינתו האישית, האגואיסטית, של ההורה זהו הפיתרון הנכון ללא ספק: לחיות בצד האדם היקר לו, לחסוך הוצאות משק בית כפול וכו'. מצד אחר, מבחינת הילדים זהו שינוי כפוי ולא רצוי, שעלול אף להזיק להם.

לכאורה מדובר במצבים חסרי מוצא: אם תחליטו בהתאם לנטיית ליבכם, גם במחיר של נזק אפשרי לילדים, תרגישו אשמים, הנאתכם לא תהיה שלמה, ואתם אף עלולים לנסות לרצות את הילדים בצורה מזיקה. לעומת זאת, אם תפעלו בניגוד לטובתכם האישית ו"תקריבו" את עצמכם, אתם עלולים להרגיש מתוסכלים ובעקבות כך לכעוס על ילדיכם ולטעת בהם רגשות אשמה הרסניים.

העצה שלי אליכם במקרים שכאלו: זכרו שלא הכל תלוי בנו כפי שאנו מפנטזים, וילדנו אינו כה חסרי אונים כפי שאנו חוששים.

ילדים מצוידים בכוחות טבעיים להתפתחות, לעזרה עצמית, להסתגלות. ידוע כיום שילדים יכולים להתמודד בהצלחה גם עם אירוע טראומטי כמו מות הורה, שנתפס בעבר כמנבא בוודאות גבוהה מאוד התפתחות של בעיות נפשיות חמורות. בצד הפגיעה הטמונה באובדן והקשיים הגדולים בעטיו, ילדים יכולים לצמוח מתוך המשבר ולפתח חוסן רב יותר, בתנאי סביבה תומכת ועל רקע של אישיות בסיסית בריאה. כל זאת בתנאי שאנחנו ההורים נהיה שלמים עם עצמנו ונשדר לילד ביטחון בדרכנו, בצד רגישות לצרכיו, ובתנאי שנסמוך באמת על הילד ונשדר לו אמונה בכוחותיו, בצד נכונות לגמישות ולפתרונות יצירתיים.

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

סוף המאמר

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים בנושא מנהיגות במשפחה שיכולים לעניין אותך:

שבעה עקרונות מעשיים להצבת גבולות יעילה בגיל הרך

נחישות, מיידיות, הדרגתיות בשימוש בכוח, עקביות, חיזוק התנהגות רצויה, מניעה ושילוב מיומנויות מנהיגות נוספות  –  אלה הם שבעה עקרונות מעשיים, שיעזרו להורים לילדים בגיל הרך להציב גבולות בצורה יעילה ומועילה לילדיהם.

מקומם של סבתא וסבא בגידול הנכדים

תפקיד הסבאות יכול להיות מהנה, מספק, מסב אושר ושמחה לכל בני המשפחה, ואולם גם לגרום סבל רב וצער עמוק לכולם. כיצד להביא לכך שהסבתאות תהיה מהנה ומיטיבה וכיצד להימנע מכך שהיא תהפוך לסיוט וסבל לכולם? בחלק הראשון של המאמר תתואר המורכבות הגדולה בתקופתנו של תפקיד הסבאות. בחלק השני יסקרו הקונפליקטים האפשריים בין הסבתות והסבים לבין הורי הילדים. בחלק השלישי יובהרו שני הגורמים העיקריים הנחוצים להתמודדות טובה עם קונפליקטים אלה ויורחב לגבי גורם אחד: הגדרת תפקיד ברורה. בחלק האחרון של ההרצאה יינתנו טיפים, עצות מעשיות, כיצד לנהל תקשורת חכמה עם ההורים ועם הנכדים. התנהגות תקשורתית חכמה היא הגורם השני החשוב להתמודדות טובה עם קונפליקטים.

במקום לעשות שני סרטים נפרדים, ליצור סרט אחד משותף! על קונפליקטים בזוגיות ועל פתרונם.

במאמר מצביע חיים עמית על שתי מיומנויות תקשורת משלימות הכרחיות לפתרון קונפליקטים זוגיים: יכולת ביטוי כנה של רגשות וצרכים ויכולת הקשבה אוהדת. שתי מיומנויות אלה התחדדו במהלך טיול ארוך בהרי הפירנאים.