שינויים בזוגיות בעקבות לידת הילד הראשון

תשובות קצרות על שאלות אופיניות של הורים לגבי שינויים המתרחשים בזוגיות בעקבות לידת הילד הראשון

שתף את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מה מאפיין את המצב החדש של הזוגיות עם לידת הילד הראשון?

כבר לא לבד, לתמיד! נכנס גורם חדש לתמונה, הזוג הופך להיות שלישיה. המערכת משתנה. זה אומר שאי אפשר להמשיך להתנהג אותו הדבר, אי אפשר להמשיך לקיים את אותן ציפיות אחד מהשני, כאילו שום דבר לא השתנה. בעוד שאת הזוגיות ניתן לתרגל לפני הנישואין. את ההורות ואת השפעתה על יחסי הזוג קשה לתרגל מראש.

מהם השינויים החיוביים בזוגיות בעקבות לידת הילד הראשון?

המעבר להורות יכול לאפשר התפתחות חיובית בחיי הזוג כמו תחושת היצירה המשותפת בהבאת הילד לעולם, גיבוש יחסי הזוג דרך הטיפול בילד, תוכן משמעותי חדש לחיים המשותפים, הנאות משותפות וכו'.

מהו האתגר העומד בפני הזוג במצב שינוי זה?

איך להיות שם בשביל הילד, מצד אחד; ואיך לשמור על עצמנו, על הזוגיות שלנו ועל העצמיות שלנו, כדי לא להיבלע בצרכים האינסופיים של התינוק, מצד אחר.

מהן הבעיות בהן נתקלים בני הזוג בעקבות לידת הילד הראשון?

בעיות אובייקטיביות כמו פחות זמן לביחד הזוגי בגלל הטיפול האינטנסיבי בתינוק (פחות מדברים, פחות נוגעים, פחות יחסי מין), יותר עייפות (מגיעים מהר יותר למיטה), קונפליקטים חדשים ומורכבים סביב גידול הילד (חלוקת תפקידים – מי יקום להאכיל ומי ישטוף בקבוקים, ותפישות חינוכיות – כן לקום בלילה כשהוא בוכה או לא), פגיעה בפרטיות ובספונטניות ועוד.

בעיות סובייקטיביות כמו הרגשה של הזנחה ו/או נטישה (בעיקר של הבעל העלול להרגיש שהקשר של האם עם התינוק בא על חשבון הקשר איתו); שחיקה רגשית עקב דאגות, חרדות, רגשות אשמה וכו' (בעיקר אצל האשה, המרגישה שעול גידול הילדים מונח בעיקר עליה); התנהגות תחרותית על מי ההורה הטוב יותר; גילוי פנים חדשות ולא נעימות אצל בן הזוג (כמו למשל חוסר האונים של הבעל בטיפול בתינוק, או ההיסטריה של האשה בטיפול בתינוק); הגברת הנטיה לקחת אחריות על בן/בת הזוג בגלל הצורך האמיתי לקחת אחריות על חיי מישהו אחר, התינוק; ועוד.

כיצד ניתן להתמודד בצורה מעשית עם בעיות אלו?

  • טיפוח מכוון ומעשי של הזוגיות ע"י חופשות קצרות, יציאה לארוחה במסעדה וכו'.
  • הנאה משותפת מגידול הילד. כלומר, תפישת ההורות כתורמת לזוגיות (התחלקות בחוויות הוריות ולאוו דווקא בקיטורים, קריאה משותפת של ספרות הדרכה, סדנא להורים ועוד).
  • חלוקה מחודשת של התפקידים בין בני הזוג (האשה קמה בלילה, הבעל מבשל ביום, למשל).
  • למידת דרכי התמודדות חדשות עם קונפליקטים (למשל, על מה מתווכחים בנוכחות הילד ועל מה לא).
  • הכנסת שינויים ביחסים האינטימיים (סגירת דלת חדר השינה, קיום יחסי מין בהתאם לטיפול בתינוק וכו').
  • גילוי סבלנות ואורך רוח לתקופת המשבר. כלומר, תפישת החיים המשפחתיים כתהליך.

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

סוף המאמר

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים בנושא מנהיגות במשפחה שיכולים לעניין אותך:

שבעה עקרונות מעשיים להצבת גבולות יעילה בגיל הרך

נחישות, מיידיות, הדרגתיות בשימוש בכוח, עקביות, חיזוק התנהגות רצויה, מניעה ושילוב מיומנויות מנהיגות נוספות  –  אלה הם שבעה עקרונות מעשיים, שיעזרו להורים לילדים בגיל הרך להציב גבולות בצורה יעילה ומועילה לילדיהם.

מקומם של סבתא וסבא בגידול הנכדים

תפקיד הסבאות יכול להיות מהנה, מספק, מסב אושר ושמחה לכל בני המשפחה, ואולם גם לגרום סבל רב וצער עמוק לכולם. כיצד להביא לכך שהסבתאות תהיה מהנה ומיטיבה וכיצד להימנע מכך שהיא תהפוך לסיוט וסבל לכולם? בחלק הראשון של המאמר תתואר המורכבות הגדולה בתקופתנו של תפקיד הסבאות. בחלק השני יסקרו הקונפליקטים האפשריים בין הסבתות והסבים לבין הורי הילדים. בחלק השלישי יובהרו שני הגורמים העיקריים הנחוצים להתמודדות טובה עם קונפליקטים אלה ויורחב לגבי גורם אחד: הגדרת תפקיד ברורה. בחלק האחרון של ההרצאה יינתנו טיפים, עצות מעשיות, כיצד לנהל תקשורת חכמה עם ההורים ועם הנכדים. התנהגות תקשורתית חכמה היא הגורם השני החשוב להתמודדות טובה עם קונפליקטים.

במקום לעשות שני סרטים נפרדים, ליצור סרט אחד משותף! על קונפליקטים בזוגיות ועל פתרונם.

במאמר מצביע חיים עמית על שתי מיומנויות תקשורת משלימות הכרחיות לפתרון קונפליקטים זוגיים: יכולת ביטוי כנה של רגשות וצרכים ויכולת הקשבה אוהדת. שתי מיומנויות אלה התחדדו במהלך טיול ארוך בהרי הפירנאים.