בריונים צעירים ברשת

נכתב על ידי חיים עמית

פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך ויועץ ארגוני.

על התופעה החדשה והמסוכנת של בריונות ברשת של ילדים צעירים, Cyberbullying: הטרדה של ילדים על ידי בני גילם באמצעות חשיפה של מידע אישי והתייחסויות מעליבות ופוגעות.

ילדים חשופים כיום יותר ויותר לסכנות חמורות של הטרדה באינטרנט, ולא על ידי זרים או מבוגרים, אלא דווקא על ידי בני גילם, בנות ובנים. כ-70% מהילדים בגילאי 8-13 בישראל מחוברים לרשת חברתית (בעיקר פייסבוק), ורק ל-14 אחוזים מבני 13-29 אין עמוד ברשת חברתית. צורת ההטרדה באינטרנט, כמו בחיים, שונה אצל בנים ובנות. אצל בנות שכיחים יותר המקרים של נידוי. למשל, ילדה מעלה תמונה שלה לפייסבוק. כמה חברות לא אוהבות את התמונה, ותוך דקות הן מפרסמות בפייסבוק תגובות מעליבות ופוגעות. בהמשך זה עלול להתפתח לחרם של הכיתה ואף של השכבה על אותה ילדה. יש מקרים שבנות משמיצות בפייסבוק בת אחרת ורוצות לפגוע בה מתוך קנאה. הבנים, לעומת זאת, נוטים להציק לילדים שהם חלשים יחסית או חריגים. זה יכול להתבטא ביצירת דפים מזויפים אחד על השני או העלאת תמונות שעברו שינוי בצורה שתפגע באחר. לעתים הילד המוכה, הסובל, ינקום בחזרה דרך האינטרנט, שבו הוא מרגיש יותר בטוח, ויפגע באחרים. קורה גם שהבן יטריד ברשת החברתית בת, לאחר שנותק הקשר האישי החזק שהיה ביניהם. למשל, לבן יש תמונות עירום של הבת שהסכימה שיצלם אותה, פעמים רבות בגלל לחץ שלו עליה. כל עוד הם חברים, הכל בסדר. אבל, ביום שהם נפרדים או אפילו רבים, הבן עשוי להרגיש תסכול, כעס או תחושת שחרור ולשלוח את התמונה לכל הבנים בבית הספר. רק לאחרונה נודע על מקרה בו ילדים הפיצו ברשת תמונות עירום של נערה בת 13 באזור השרון, שצולמו על ידי חבר שלה.

לתופעה זו של הטרדות באינטרנט, שהולכת ומתפשטת לצערנו בארץ, יש כבר שם באנגלית: Cyberbullying, ובעברית: בריונות ברשת. הכוונה להפצה מכוונת של מידע מוטעה או עוין על אדם אחר. זו אחת מארבעת הסכנות העיקריות שהרשתות החברתיות טומנות לצעירים. שאר השלוש הן דיכאון וירטואלי – כישלון ביצירת קשר ברשתות החברתיות שמקצין בעיות כמו בידוד חברתי; חשיפה לתכנים לא נאותים – עלולים להשפיע על דימוי הגוף ולעודד התנהגויות מסוכנות; ו- SEXTING שליחת מסרים מיניים ותמונות עירום.

גם בעבר נערות ונערים בגיל ההתבגרות היו חשופים ללחצים חברתיים של שמועות הרסניות והשמצות זדוניות ("היא נותנת לכל אחד", "הוא אוהב בנים") העוברות מפה לאוזן ומותירות את נשוא השמועה חסר אונים, מושפל, מבודד. ואולם כיום לחצים אלה הופכים לכבדים מנשוא, בגלל התפתחות טכנולוגיית המידע. בעידן הרשתות החברתיות באינטרנט השמועות הופכות במהירות לעובדות בצורת תמונות, סרטונים, מילים כתובות בצ'אטים וכיוצא באלה. גם דרך הפצתן של השמועות וההשמצות מהירה מאוד ומקיפת עולם: מיד ברגע שהן מתפרסמות ברשת החברתית, כולם יכולים לחזות בהן, והן משכפלות את עצמן במהירות הבזק. לא רק החברים הקרובים צופים בהן, אלא גם החברים של החברים והחברים של החברים של החברים וכן הלאה. שני מאפיינים טכנולוגים אלה של העידן המודרני – מהירות ההפצה והיקף ההפצה – הם האחראים להתפשטות המהירה וההרסנית של התופעה החדשה של התעללות ברשתות החברתיות של בני נוער.

להטרדות באינטרנט עלולות להיות השפעות פסיכולוגיות עמוקות על ילדים, והן אף עלולות לגרום להתאבדות. לפני כחצי שנה נודע על נער ממרכז הארץ, תלמיד כיתה י', שהתאבד במהלך צ'אט עם "חברים" מבית הספר, בגלל "ירידות" שלהם עליו. ילדים רבים שמטרידים אותם באינטרנט מגיעים להתרחקות חברתית עד כדי הסתגרות ממושכת בבית והם חייבים טיפול פסיכולוגי ארוך ומעמיק כדי לשקמם. צריך לזכור שבדרך כלל ילד שסובל מהטרדות בחיים האמיתיים, יסבול מהם גם בחיים הוירטואליים.

לאור מצב עניינים עגום זה, ברור שהורים חייבים להיכנס לפעולה בהגנה על ילדיהם, ומוקדם ככל האפשר. עד היום הדאגה העיקרית של הורים לגבי גלישת ילדיהם באינטרנט הייתה מרוכזת בעיקר סביב האפשרות שפדופיל יצליח לפתות את ילדם בעזרת שיחה מדומה באינטרנט. אבל, מסתבר, שהחשש הגדול יותר כיום הוא של בריונות ברשת של ילדים זה כלפי זה. מתברר שכמו שבחיים המציאותיים מקרי התקיפה הקשים ביותר של ילדים אינם קורים עם זרים אלא דווקא עם אנשים שהם מכירים – קרובי משפחה, חברים, שכנים – גם בחיים הוירטואליים ה"חברים" הטובים של הילד מהרשת החברתית עלולים להיות בעלי פוטנציאל הפגיעה הקשה ביותר בו.

הורים חושבים בטעות שבגלל שילדם "שוחה כמו דג במים" ברשתות החברתיות ומודע לסכנות של כניסה לאתרים לא ידועים והזדהות בפני זרים, הם יכולים לסמוך עליו ש"לא יעשה שטויות". ולא היא. מתברר שלמרות ההתקדמות הטכנולוגית ילדים הם ילדים, ואותן טעויות שילדים בגיל ההתבגרות עשו בעבר, הם עושים גם כיום, רק ברמה מסוכנת יותר. השילוב בגיל ההתבגרות של הצורך להשתייך לקבוצת בני הגיל יחד עם הצורך בהסתכנות ובסיפוק מהיר ומיידי של יצרים, גורם לכך שנערות ונערים לא מפעילים שיקול דעת במצבי מתח והתרגשות, "מאבדים את הראש" ומתנהגים בצורה מסוכנת: מתמכרים לאלכוהול, מעשנים סמים, מתנהגים בצורה מינית פרועה, נוהגים בצורה מסוכנת וכיוצא באלה. ברשתות החברתיות מתבטאת נטייתם של מתבגרים להתנהגות מסוכנת בעיקר בחשיפה לחברים של מידע רגיש על עצמם, מתוך תמימות או רצון להרשים, ובחשיפה של מידע אישי פוגע על אחרים. המתבגרים לא מעריכים נכון את האפשרות שמידע אישי על עצמם יכול להיות מנוצל לרעתם בעתיד. הם גם לא יודעים להעריך את מידת שבירתו הנפשית של הילד האחר בו הם רוצים לפגוע, על ידי חשיפת מידע אישי רגיש עליו. הם עלולים להתבלבל בין דו-שיח שטותי ותמים למדי השכיח כל כך ברשתות החברתיות לבין דו-שיח מעליב ופוגע ומסוכן, ולא יודעים לשים גבול להיסחפות תוקפנית אחד כלפי השני באינטרנט.

כדי שהורים יצליחו למנוע, או לפחות לצמצם, את האפשרות שילדיהם יוטרדו באינטרנט על ידי בני גילם או שיטרידו אותם, עליהם:

  • לפתח מערכת תקשורתית מספיק טובה עם ילדיהם כדי שאלה ירגישו נוח לשתף אותם כשמטרידים אותם באינטרנט, או כשלוחצים עליהם לעשות דברים שהם לא רוצים לעשות.
  • להיות ערניים לאפשרות שילדיהם מוטרדים באינטרנט על ידי ילדים אחרים גם אם הם לא מספרים להם על כך. על ההורים להתעניין מדי פעם אצל ילדיהם, ולתשאל את סביבתם הקרובה בכל מקרה של חשד לכך. בלית ברירה, מוטב שההורים יציקו מעט לילדיהם מאשר אחרים יציקו להם הרבה.
  • לוודא שילדיהם מבינים את החשיבות בשיתופם בכל מקרה של הטרדת ילדים אחרים באינטרנט שקורית בסביבתם כדי שאפשר יהיה לטפל בבעיה ולהגיש עזרה לנזקקים לה. על ההורים לזכור שיצירת חברה טובה יותר מבטיחה עתיד טוב יותר גם לילדם הפרטי.
  • לשוחח עם ילדיהם על איך להיות חברים טובים ולהבהיר להם שבשום אופן אל להם לנצל את האינטרנט לפגיעה בחברים וגם לא לשתף פעולה עם פגיעה כזאת. על ההורים לזכור שהם בעלי הניסיון והידע בתחום היחסים גם אם הילד שולט היטב בתחום המחשבים.
  • ליצור רשת חברתית תומכת של מבוגרים, המשתפים ביניהם מידע בנושא, מתייעצים לגבי תופעות חריגות ודרכי התמודדות ונוקטים ביחד פעולות קהילתיות חיוניות. מאחר שלא כל ההורים נגישים לרשתות החברתיות של הילדים באינטרנט, ומאחר וילדים שונים במידת השיתוף שלהם את הוריהם, כדאי להורים לשתף פעולה ביניהם בנושא זה, כמו גם בנושאים אחרים מטרידים בגיל ההתבגרות.

אהבת? מוזמן לשתף

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

לגלות את הקוסם הפנימי אצל ילדים

במאמר מוצעת שיטה של עשיית קסמים עם ילדים תוך כדי דיאלוג איתם על משמעות דימויי הקוסם והקסמים. כך הילדים לא רק ייהנו מהקסמים, אלא גם יגלו שהם קוסמים בפועל ותשורטט הדרך לטיפוח הקוסם הפנימי שבתוכם.

לגלות את הקוסם הפנימי: מִקְּסָמִים לִנְכָדִים לִקְסָמִים לִמְבֻגָּרִים

לאחר שגיליתי את הקוסם הפנימי שבתוכי, אני מנסה לעזור לאחרים לגלות את הקוסם הפנימי שבתוכם. פעמים רבות אני עושה זאת על ידי ביצוע קסם "אמיתי", אך יותר מכך אני מַנְכִּיחַ את דימוי הקוסם ואת עולם המושגים של הקסמים במהלך הטיפול או ההדרכה.

להיענות לאתגרים שמציעים אחרים

לא כל אתגר שיציעו לנו אחרים יגרום לנו סיפוק ויתכן שגם ניכשל בו. אבל כשאנחנו נענים לאתגרים שמוצעים לנו, אנחנו מגוונים את עיסוקינו, מחזקים את קשרינו החברתיים, מרחיבים את תחומי העניין שלנו ומעשירים את הידע שלנו על העולם ועל עצמנו.

עוד באתר מנהיגות בחיים:

דילוג לתוכן