מהם הגורמים לבעיות בגמילה מחיתולים?

על הגורמים לבעיות בגמילה מחיתולים, מתוך הפרק השישי בספר "הורים בטוחים בעצמם - מנהיגות הורית בגיל הרך", מאת חיים עמית, 2012

אהבת? מוזמן לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

יש לומר זאת בפה מלא: מרב הקשיים בתהליך הגמילה מחיתולים נובעים ממתח ולחץ של ההורים, המועברים לילדיהם. הורים מנסים להקדים את המאוחר, משווים את התפתחות ילדם לילדים אחרים שהם מכירים, וכשמתברר להם שילדים אחרים מתקדמים מהר יותר מילדם הם דואגים, מאבדים את הסבלנות ואת הסובלנות, ומנסים להאיץ את התקדמות ילדם. כשהילד מרגיש שהוריו מאוכזבים ממנו, הדימוי העצמי שלו נפגע, הוא מרגיש שהוא אינו עונה על ציפיות הוריו, שהוא כבר לא ילד אהוב בזכות עצמו, שאינו צריך להוכיח את עצמו כדי לזכות באהבה. נכון, הורים הם בני-אדם, והמתח, הדאגות והלחץ שלהם מובנים. ואולם מתחים אלה גורמים לכך שבמקום שיתקיים תהליך טבעי וספונטני של גמילה, שבעקבותיו יחושו הילד והוריו סיפוק וגאווה, מתרחש תהליך מייסר ומענה של מאבקים ולחצים, מלווה במועקה, באכזבה ובכעס אצל כל בני המשפחה. הגמילה מחיתולים הופכת לשדה קרב, שבו הילד והוריו מתישים את עצמם בהווה ופוגעים בהמשך ההתפתחות התקינה של הילד לעתיד.

אך ישנן גם סיבות נוספות לקשיים בגמילה מחיתולים:

מרכיב משפחתי-גנטי: במשפחות שאחד ההורים או בן משפחה אחר הרטיב עד גיל מאוחר, יש סיכוי גדול יותר שאחד הילדים יתקשה בגמילה.

מרכיבים גופניים: לעתים שלפוחית שתן קטנה יחסית או רמות נמוכות של ההורמון הפועל נגד הצטברות שתן בלילה – הם הגורם לבעיית הגמילה. במקרים אחרים הילד סובל מדלקות שתן חוזרות ונשנות או מעצירות לעתים קרובות בשל תזונה לא מגוונת.

קצב התפתחות ומאפיינים אישיים: ישנם ילדים שבאופן טבעי יהיו בשלים פיזיולוגית, רגשית או שכלית לגמילה מחיתולים מאוחר יותר. פעמים רבות אלה ילדים שנולדו מוקדם מדי או ילדים שהיו חולים תקופה ממושכת בינקותם. (יש לציין שילדים הסובלים מקשיי התפתחות בכלל, כמו קשיים מוטוריים, קשיי תקשורת – סביר להניח שגם תהליך הגמילה שלהם יהיה מעוכב.)

חרדות: על אף ששרירי פי הטבעת מתפתחים מהר יותר משרירי השופכה, עבור ילדים רבים הפרידה מהקקי קשה יותר, שכן הוא נתפס כחלק מגופם. כשהם רואים אותו נופל, ובמיוחד כשהוא נעלם בשירותים, הם עלולים לחוש חרדה. כשילדים רואים שדבר מה נעלם, הם חוששים שבעקבותיו ייעלמו דברים נוספים בסביבה. הסברים הגיוניים לא ממש מרגיעים, שכן מבחינת הילד לא מדובר בהפרשת פסולת מהגוף, אלא במשהו יקר ערך, בחלק ממנו. גם עצם הישיבה על האסלה עשויה לעורר פחדים: פחד ממה שנמצא בתוכה, פחד מהדחת המים או פחד להיות לבד בחדר השירותים. פחדים כאלה עשויים להביא לניסיון להימנע מהפרשת הצואה, עד כדי כאבי בטן ועצירות, שעשויים להגביר את הפחד מהפרשת הצואה, וכך נוצר מעגל קסמים. מעבר לכך, כשהורים אינם רגישים לחרדה המתעוררת אצל הילד, הם עלולים להעצימה, גם אם ללא כוונה.

חוסר פניות: לעתים גם הילד וגם הוריו אינם מתפנים לתהליך הגמילה, שכן האנרגיה שלהם מופנית להתמודדות עם שינויים אחרים בחייהם, כמו מעבר דירה, כניסה לגן חדש, היריון ולידה, גירושים.

נסיגות: יש לזכור שגמילה מחיתולים היא תהליך, וכמו כל תהליך, היא אינה מתקדמת תמיד בקו ישר ואחיד, ויכולות להתרחש בה נסיגות. עבור הורים רבים הצלחותיו ואי הצלחותיו של הילד משמשים תכופות כעדות להצלחתם כהורים. נסיגות של הילד מייצגות עבורם את הכישלון ההורי וגורמות להם להרגיש אכזבה וכעס, שעלולים להגביר את הקושי בגמילה.

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

סוף המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים בנושא מנהיגות במשפחה שיכולים לעניין אותך:

מנהיגות הורית בצל הקורונה ולאורה: כיצד נעזור לילדינו לחזור לשגרה שאינה שגרה?

מאמר וסרטון (על בסיס שידור חי בפייסבוק ב-3.5.2020) על השאלה הבוערת כיום להורים: כיצד לעזור לילדיהם הצעירים לחזור לשגרה שאינה שגרה, בעקבות הקלות משבר הקורונה. אתאר בתחילה את הקשיים הצפויים לילדים צעירים בחזרה לשגרה ממצבי טראומה, ומה משפיע על עוצמת קשיים אלה. בהמשך אתמקד בשתי מיומנויות עזרה רגשיות באמצעותן הורים יכולים לעזור לילדיהם להתמודד בצורה טובה עם החזרה לשגרה.

האם כדאי שילדים קטנים יפגשו עם סבתא וסבא, בלי לגעת?

הנזק הרגשי שעלול להיגרם לילדים קטנים אם יפגשו עם סבתא וסבא בלי לגעת אחד בשני, גדול מדי. מדוע? על סוגיה רגישה זאת במאמר קצר זה. כמו כן, על ארבעת עקרונות ההסבר לילדים מדוע אי אפשר להיפגש עם סבתא וסבא אלא מרחוק. מצורף גם קישור לסרטון בנושאים אלה.

בהירות, דיאלוג, עקביות – מנהיגות הורית בגיל ההתבגרות, בצל הקורונה ולאורה.

מאמר קצר, ובו גם קישור לסרטון קצר (כ-7 דקות), על מנהיגותם של הורים לילדים למתבגרים בשעת חירום זאת. במאמר מתוארות בקצרה שלוש מיומנויות חשובות להגברת יכולת ההשפעה של הורים במשפחה: ציפיות ברורות מהילדים, דיאלוג להבנה הדדית ועקביות ביישום הציפיות.