פרופסור עמירם רביב – פסיכולוג חינוכי וקליני

נכתב על ידי חיים עמית

פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך ויועץ ארגוני.

פרגון חודש מאי לפרופסור עמירם רביב, פסיכולוג חינוכי וקליני, דיקאן בית הספר לפסיכולוגיה במרכז ללמודים אקדמיים באור יהודה, פרופסור אמריטוס בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. לעמירם תרומה אדירה להנגשת הפסיכולוגיה והמשגותיה לציבור הרחב תוך ניסיון לעשותה זמינה ומובנת, אך לא "זולה".

פרופ' עמירם רביב, פסיכולוג חינוכי וקליני, דיקאן בית הספר לפסיכולוגיה במרכז ללמודים אקדמיים באור יהודה, פרופסור אמריטוס בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. כיהן כראש החוג לפסיכולוגיה וכראש המגמה הקלינית של הילד. היה מנהל השפ"ח בקרית אונו, כיהן כפסיכולוג מחוז המרכז ואח"כ כיהן כפסיכולוג הראשי בשירות הפסיכולוגי הייעוצי של משרד החינוך. עוסק שנים רבות בטיפול וייעוץ פרטני, בכתיבת חומרי הדרכה להורים ולסבים וביעוץ לכתיבת ספרי ילדים לטיפוח קוגניטיבי, ולתוכניות הדרכת הורים ברדיו ובטלוויזיה. הספר האחרון שקשור לספרות ילדים, שפרופ' עמירם רביב מעורב בו (יחד עם פרופ' מירי ברוך), הוא סיפור, סיפור!שיצא בשנה שעברה, 2013. זוהי אסופת סיפורים קלאסיים לילדים, כשליד כל סיפור מוצג מעין "דרש" פסיכולוגי המציע כמה תובנות בעקבות הסיפור.

פרופ' עמירם רביב פרסם למעלה ממאה מאמרים בעיתונות מקצועית ופרקים בספרים, והשתתף בעריכת וכתיבת 8 ספרי הדרכה ועיון. ספר ההדרכה האחרון, שכתב יחד עם ד"ר רחלי בולס, יצא בחודש מרץ 2014: "היעוץ החינוכי היום" בהוצאת ספרית פועלים.

את עמירם הכרתי לראשונה כסטודנט לתואר שני בפסיכולוגיה. אני זוכר היטב את נוכחתו הנינוחה והמעודדת בראיון הקבלה שלי לתואר שני. נדהמתי משאלותיו הישירות והפשוטות, בגובה העיניים, עם חיוך והומור, ללא שמץ של התנשאות או יצירת מתח מיותר. אחר כך, כשלמדתי אצלו בקורס לעבודת הפסיכולוג החינוכי במערכות חינוכיות, הכרתי יותר את חוש ההומור המדהים שלו, המלווה את עשייתו המקצועית הרצינית, והקיים אצלו גם כיום. אפשר ללמוד על כך ממה שהוא כותב באתרוגם כשנאות להצעתי לפרגן לו באתרי, הוסיף כמובן בדיחה מתאימה לשורות שהעביר לי על עצמו… משעה שגדלתי להיות עמית לעבודה, דרכינו הצטלבו מספר פעמים, ותמיד התרשמתי מנכונותו להקשיב ולעזור, ומגישתו האנושית והאופטימית. לאחרונה הסכים מיד, בחפץ לב, לקרוא את טיוטת הפרק השמיני, התנהגויות תוקפניות, בספרי "הורים בטוחים בעצמם – מנהיגות הורית בגיל הרך". המשוב שלו היה כדרכו חכם, מתוחכם, מעודד ומלמד.

לפרופסור עמירם רביב תרומה אדירה להנגשת הפסיכולוגיה והמשגותיה לציבור הרחב תוך ניסיון לעשותה זמינה ומובנת, אך לא "זולה". האידיאולוגיה המקצועית שלו, אותה הוא מדגיש במחקריו ובעיסוקיו השונים, היא הגישה המניעתית (פרבנטיבית) בתחום בריאות הנפש. גישה זו מעדיפה איתור והתערבות מוקדמים, חיזוק כוחות ומנגנוני התמודדות ולא רק שימת דגש על הפתולוגיה והלקויות. ספרות הדרכת ההורים בה הוא מעורב מכוונת גם היא לתת להורים ולאנשי חינוך כלים ומושגים שישמשו אותם ביחסי הגומלין שלהם עם ילדים וכך יצמצמו הזדקקות ילדים ובני נוער לטיפול פסיכולוגי.

* לכל שאר הפרגונים, לחצו כאן

אהבת? מוזמן לשתף

מקורות

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

על תחביבים משמעותיים יותר

האם כל דבר שאני נהנה ממנו בשעות הפנאי הוא תחביב? מהו תחביב משמעותי וכיצד הוא תורם לחיים? במאמר מוגדרים שני מאפיינים ייחודיים של תחביבים משמעותיים, ומתואר כיצד הם תורמים לחיינו.

בזכות הטריק: על טריקים מעצימים בחיים

למילה טריק יש בדרך כלל קונוטציה שלילית. במאמר מוצגת המשמעות החיובית של טריק, בחיים בכלל ובטיפול בפרט: ישנה דרך חכמה, נסתרת ומפתיעה, לפתור בעיה מציקה, הנראית כבלתי אפשרית לפתרון. עלינו למצוא את הדרך, את הטריק, ולהתאמן עד ביצוע מושלם. משעה שנצליח בכך, נרגיש מועצמים ויתחזק ביטחוננו ביכולותינו.

להיענות לאתגרים שמציעים אחרים

לא כל אתגר שיציעו לנו אחרים יגרום לנו סיפוק ויתכן שגם ניכשל בו. אבל כשאנחנו נענים לאתגרים שמוצעים לנו, אנחנו מגוונים את עיסוקינו, מחזקים את קשרינו החברתיים, מרחיבים את תחומי העניין שלנו ומעשירים את הידע שלנו על העולם ועל עצמנו.

עוד באתר מנהיגות בחיים:

דילוג לתוכן