טיפ: לחזק את עצמנו על ידי אמירה פנימית חיובית, חוזרת ונשנית.

נכתב על ידי חיים עמית

פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך ויועץ ארגוני.

טיפ קצר במסגרת סדנת הדרכה אינטרנטית להורים בת 3 פגישות בנושא יחסי אחים. לפרטים ולהרשמה לסדנה היכנסו לאתר "לומדים מהבית עם הפסיכולוג חיים עמית" בכתובת: https://amithaim.com/courses/

יש מצבים קשים רבים בהורות בהם אנחנו עלולים לאבד את שיווי משקלנו: כשהילד מתחצף אלינו, כשהילד זורק את האוכל על הרצפה, כשמעירים אותנו שוב ושוב באמצע הלילה ועוד. עוינות המתגלה בין ילדינו עלולה להוציא אותנו לגמרי מדעתנו. הטיפ שאני רוצה להציע לכם היום יכול לעזור לכם במצבים קשים אלה ואחרים:  לחזק את עצמנו על ידי אמירה פנימית חיובית, חוזרת ונשנית.

לכל אחד מאתנו יש משהו שעוזר לו להתמודד ברגעים קשים בהורות: תחושת האהבה האדירה שלו לילד, רגעים של סיפוק ואושר בהורות, הדחף להצליח והפחד להיכשל, ראייה אופטימית כללית, נאמנות לערכים חשובים (משמעת, אכילה בריאה, התנגדות לאלימות וכו'), ראייה הומוריסטית מקלה, תחושת מחויבות הורית ועוד. אני מציע לכם לנסח לעצמכם בצורה פשוטה וממוקדת את הכוח הזה, ולהזכיר זאת לעצמכם במצבים הקשים בהורות.

יהיה אשר יהיה המקור האנרגטי הנפשי  שלנו – תחושת מחויבות, תחושת אהבה, זכרון רגעי אושר, צורך הישג, ראייה אופטימית, ערך חשוב, הדוגמה האישית שלנו ועוד – חשוב שכל הורה יזהה מקור זה עבור עצמו. הזיהוי יאפשר להורה לצרוך את מקור האנרגיה הזה בצורה מבוקרת, ואף לחדש אותו במצבים שהוא זקוק לו במיוחד. כשם שיהיה נכון לאכול ארוחה עשירת פחמימות, למשל פסטה, לפני מאמץ גופני מיוחד כמו טיפוס קשה על קרחון או ריצת מרתון, כך נכון להתחבר למקור האנרגטי הפנימי שלנו לפני מצבים קשים בהורות, במהלכם ואחריהם. למשל, משפט שמבטא ערך יכול להיות "ככל שאתה עושה לילדים שלך את החיים קלים יותר, כך הם יהיו להם חיים קשים יותר כשיגדלו". משפט פנימי מחזק יכול להיות: "אם קשה, צריך להתאמץ. אם קשה מאוד, צריך להתאמץ יותר", או "אחרי כל עליה יש ירידה", וכיוצא באלה.

לקישור לסרטון קצר (כדקה וחצי) המציג את הסדנה האינטרנטית בנושא יחסי אחים –  לחצו כאן.

אהבת? מוזמן לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
מקורות

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

עוד באתר מנהיגות בחיים: