נגד ה"נגד" ובעד ה"בעד"

נכתב על ידי חיים עמית

פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך ויועץ ארגוני.

לאחרונה נשמעים קולות הקוראים לשנות את מרכז הכובד של המחאה נגד הרפורמה המשפטית, מ"מה לא" ל"מה כן". מדוע אסור להשתמש ב"כלים כבדים" בעת הזאת, ומה צריך לעשות על סמך ההנחה שנידונו לחיות כאן ביחד?

"מִן הַמָּקוֹם שֶׁבּוֹ אָנוּ צוֹדְקִים

לֹא יִצְמְחוּ לְעוֹלָם

פְּרָחִים בָּאָבִיב."

(יהודה עמיחי)

 

לאחרונה נשמעים קולות הקוראים לשנות את מרכז הכובד של המחאה נגד הרפורמה המשפטית, מ"מה לא" ל"מה כן", ממה אסור שיקרה למה צריך שיקרה. אני מזדהה עם קריאה זאת.

אין לי ספק שממשלתנו הנוכחית היא בין הגרועות בממשלות ישראל מעולם, וכנראה הקיצונית, המושחתת וְהַמְּפַלֶּגֶת ביותר בניהן. כמובן שהייתי רוצה להחליפה, אך בה בעת ברור לי שחייבים לעשות זאת בדרך דמוקרטית, באמצעות הפלתה בכנסת (הלוואי) או בבחירות הבאות (למגינת ליבי). הייתי שותף למחאה בראשית הדרך, כשנוצרה סכנה מיידית ומוחשית להמשך קיום הדמוקרטיה עקב ניסיונה הנואל של הקואליציה לחוקק את חבילת הרפורמה המשפטית ההרסנית. ואולם משעה שהתברר שמרבית הרפורמה הוסרה מעל הפרק, לפחות בינתיים, הופתעתי שרבים מרגישים תחושת כישלון ולא תחושת הישג, והם ממשיכים להיות מנוהלים על ידי החרדה והדיכאון. ובכל מקרה, אין צורך, זה לא חכם וזה עלול אף להיות מסוכן מאוד, להשתמש בעת הזאת ב"כלים כבדים" כמו הפסקת התנדבות לצבא, החרמות אישיות אינטנסיביות, או השבתת ענפי כלכלה.

נכון, מאחר שמדובר בממשלה קיצונית ומושחתת, יש לעמוד על המשמר, ובמידת הצורך לחזור במלוא הכוח למחות ולהיאבק, ואולי אף, חלילה, להשתמש ב"כלים כבדים". אבל, בינתיים חשוב יותר לבנות היטב את האלטרנטיבה, את ה"בעד". והאלטרנטיבה, לתפישתי, מבוססת על ההנחה שנידונו לחיות כאן ביחד: יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, חרדים ואתאיסטים, שמאלנים וימניים, אשכנזים וספרדים, יושבי הקו הירוק ומתנחלים. במובן הזה אני גם מאוד מזדהה עם קריאות להצטרף למעגלי שיח עם ה"אחרים". אמנם הממשלה הרעה הזאת היא האחראית על ההסתה ועל השסע, אבל כל אחד מאיתנו יכול וצריך לתרום ככל יכולתו לאיחוי הקרע. ואולי מֵהַשֶּׁבֶר הגדול יצמח טיפול עמוק ורציני בפצעים אמיתיים וכואבים שהוזנחו שנים.

מי שלא מקבלים את ההנחה שנידונו לחיות כאן ביחד בוחרים להמשיך להיאבק בקיצוניות עד ה"ניצחון" (המר), או שבייאושם הם מחפשים דרכים להגר ממדינתנו. לעומת זאת, מי שמקבלים הנחה זאת צריכים להתאמץ להבהיר את ה"בעד" שלהם ולשכנע בו דווקא את מי שחושבים, מרגישים ומתבטאים אחרת מאוד מהם. פשרה עדיפה על תבוסה, שלנו וגם שלהם.

עם "נגד" אפשר אולי לְנַצֵּחַ, אך בוודאי שלא לחיות לָבֶטַח.

עם "בעד" אפשר כנראה לחיות בִּשְׁלוֹמוֹת, גם במחיר פשרות הכרחיות וכואבות.

אהבת? מוזמן לשתף

תבנית לציטוט ביבליוגרפי (APA):

עמית, ח. (2023). נגד ה"נגד"ובעד ה"בעד". מנהיגות בחיים. 

אוחזר: https://amithaim.com/2023/08/08/neged-haneged/

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

בויטנאם ובקמבודיה חזרה לי התקווה ואף התחזקה

האסון הגדול והזוועה הנוראה שהמיט עלינו החמאס בשבת הארורה ההיא מצמיתים לכאורה כל שביב תקווה לשלום בינינו לבין הפלסטינאים. והנה, דווקא במהלך מסענו בויטנאם ובקמבודיה חזרה לי התקווה ואף התחזקה שהשלום בוא יבוא. לא בדורנו וכנראה גם לא בדור ילדינו, אבל אולי בדור נכדינו.

על מה באמת בכיתי בויטנאם?

על מה באמת בכיתי בויאטנם, כשהרגשתי צער, תחושות אשמה וכעס פנימי? וגם הרצאות, סדנאות וקורסים מקוונים שלי בחינם.

חיזוק ביטחון עצמי של ילדים באמצעות לימוד קסמים

הפרק השלישי בסדרת השיחות: "קוסם ופסיכולוג משוחחים על העצמת אנשים באמצעות קסמים". בפרק זה, "חיזוק ביטחון עצמי של ילדים באמצעות לימוד קסמים", מתארים חיים עמית ואוֹרי אשכנזי שיטה מעשית שפיתחו לחיזוק ביטחון עצמי של ילדים באמצעות קסמים פשוטים. אורך השיחה בזום 9.57 דקות.

עוד באתר מנהיגות בחיים:

דילוג לתוכן