פרגון החודש: אורנה בורלא אטניגר -משפצת ומרפדת רהיטים ישנים, אמא וחברת קיבוץ.

פרגון חודש אפריל 2016 לאורנה בורלא אטינגר, משפצת ומרפדת רהיטים ישנים, אמא וחברת קיבוץ.

אהבת? מוזמן לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאת: חיים עמית, פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך, יועץ ארגוני

מחבר הספרים: הורים בטוחים בעצמם, מודן, 2012

הורים כמנהיגים, מודן, 2006  והורים כבני אדם, ספרית פועלים, 1997

מנהל אתרי האינטרנט: "עמית בעין החורש" ו"לומדים מהבית עם הפסיכולוג חיים עמית"

 

image001

אורנה בורלא אטינגרמשפצת ומרפדת רהיטים ישנים, אמא וחברת קיבוץ. אורנה היא ילידת וחברת קיבוץ עין החורש, בוגרת בוגרת לימודי עיצוב פנים, קורס שיווק במכללת רופין ומינהל עסקי בכיר באוניברסיטת חיפה. אורנה עבדה במשך חמש עשרה שנים במפעל קומפקטוס (אחסון נייד חכם) בקיבוץ עין החורש: בתכנון, שיווק ואף בניהול המפעל. בהמשך ניהלה במשך שנתיים פרויקטים עבור "נגריית קיבוץ בית-אלפא".

בדולינה ירוקלאחר שעברה קורס צביעה אומנותית ויישון עץ והשתלמה בשיפוץ רהיטים בשיטות מסורתיות, הקימה אורנה לפני מספר שנים את "אוניקום" (מיוחד במינו) סטודיו לעיצוב ושיפוץ רהיטים ישנים, בקיבוץ עין החורש. וכך מסבירה זאת אורנה: "האהבה לרהיטים עם היסטוריה והיכולת לראות בהם כל פעם משהו אחר הביאה אותי לפתוח סטודיו לעיצוב ושיפוץ רהיטים ישנים. שיפוץ רהיטים מאפשר לשלב בתוכו טכניקות רבות ומגוונות וגם חוש אסטטי ויצירת יש מאין, וגם היה חשוב לי להיות עצמאית".

אני מכיר את אורנה שנים רבות, מאז הצטרפותי למשפחת עין החורש. לא היכרות קרובה, לא ידידות עמוקה, אבל יחס של חיבה והערכה, במצבי חיים שונים. יש לי הערכה רבה לאורנה כחברת קיבוץ פעילה ומעורבת (סדרנית עבודה, אחראית שיפוץ מבני הקיבוץ, ראש צוות לינה משפחתית, ועדת דיור, ועדת חברים, וכיום יו"ר ועדת תכנון), בעלת השקפות עצמאיות ושקולות, שלא מהססת לומר את דעתה על מנת להשפיע על סביבתה. עקבתי בסקרנות אחר התקדמות העסק העצמאי שפתחה, "אוניקום", ואף נהניתי לבקר בו מדי פעם. מעבר הערכה הרבה שיש לי כלפי אורנה על היזמות העסקית שלה, אני  מתרשם במיוחד מהעבודה שלה ושל בני משפחתה בעסק ייחודי זה: מלאכת ידיים משובחת, עבודה עם הלב והנשמה, שיתוף פעולה משפחתי פורה.

"וַאֲכַלְתֶּם יָשָׁן נוֹשָׁן; וְיָשָׁן מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאוּ", כך מתואר (ויקרא כו י) השפע האלוהי שיתקבל אם העם ילך בדרכי ה', ומאז השתרש כאמירה שיש להחליף את הדברים הישנים, העתיקים, בדברים חדשים, מודרניים. אורנה בורלא אטינגר היא לא רק מעצבת ומשפצת רהיטים ישנים אלא גם מדגימה ומשמרת ערכים ותיקים נפלאים – כמו מלאכת כפיים כשרונית, מעורבות קהילתית ואכפתיות אנושית – שהם עדיין כאן איתנו בזכות אנשים כמוה.

 * לכל שאר הפרגונים, לחצו כאן 

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

סוף המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

מנהיגות נעדרת, משתלטת ונוכחת.

משבר נגיף הקורונה חשף שלושה סוגי מנהיגים: אלה שנעלמו, אלה שהשתלטו ואלה שנכחו. המאמר מפרט שלושה סוגי מנהיגות אלה, עם פירוט והרחבה של האחרון: מנהיגות נוכחת.

מנהיגות הורית בצל הקורונה ולאורה: כיצד נעזור לילדינו לחזור לשגרה שאינה שגרה?

מאמר וסרטון (על בסיס שידור חי בפייסבוק ב-3.5.2020) על השאלה הבוערת כיום להורים: כיצד לעזור לילדיהם הצעירים לחזור לשגרה שאינה שגרה, בעקבות הקלות משבר הקורונה. אתאר בתחילה את הקשיים הצפויים לילדים צעירים בחזרה לשגרה ממצבי טראומה, ומה משפיע על עוצמת קשיים אלה. בהמשך אתמקד בשתי מיומנויות עזרה רגשיות באמצעותן הורים יכולים לעזור לילדיהם להתמודד בצורה טובה עם החזרה לשגרה.

האם כדאי שילדים קטנים יפגשו עם סבתא וסבא, בלי לגעת?

הנזק הרגשי שעלול להיגרם לילדים קטנים אם יפגשו עם סבתא וסבא בלי לגעת אחד בשני, גדול מדי. מדוע? על סוגיה רגישה זאת במאמר קצר זה. כמו כן, על ארבעת עקרונות ההסבר לילדים מדוע אי אפשר להיפגש עם סבתא וסבא אלא מרחוק. מצורף גם קישור לסרטון בנושאים אלה.