עוגן הטיפול המשפחתי של הדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית

נכתב על ידי חיים עמית

פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך ויועץ ארגוני.

הדרכה בגישת המנהיגות ההורית נשענת על ארבעה עוגנים תיאורטיים, המשקפים גם שלבים בדרכי המקצועית. במאמר זה אתאר את עוגן הטיפול המשפחתי ואדגיש את השלכותיו להדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית.

העוגן השלישי של הדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית הוא הטיפול המשפחתי. המשותף למרבית האסכולות של הטיפול המשפחתי היא האמונה כי מעורבות המשפחה בהתמודדות ובפתרונות לקשיים ולבעיות מועילה ביותר, וזאת גם אם מקור הבעיה מיוחס רק לאחד מחברי המשפחה ונתפס כבעיה אישית שלו. מעורבות זו של המשפחה מושגת לרוב באמצעות השתתפות ישירה של כל חבריה בפגישות הטיפוליות.

לעוגן הטיפול המשפחתי מספר השלכות מעשיות חשובות על הדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית.

ראשית, המדריך הוא אקטיבי, מייעץ, נותן משימות ("שיעורי בית") להורים. ההנחה בגישות השונות של הטיפול המשפחתי היא שכדי להשיג שינוי משמעותי במשפחה הורים זקוקים לכלים אפקטיביים לשינוי.

שנית, המדריך עוזר להורים להשיג שינוי במבנה המשפחה, ולא רק לפתור בעיה ספציפית. ההנחה היא שכאשר נוצרת תנועה המשנה את המבנה המשפחתי ואת הדינמיקה המשפחתית, גדלה האפשרות לצמיחה של כל בני המשפחה.

שלישית, המדריך עוזר להורים לשפר את דפוסי התקשורת במשפחה. ההנחה היא שדפוסי תקשורת טובים חיוניים לבריאות המשפחה ולפתרון ראוי של קונפליקטים.

אהבת? מוזמן לשתף

תבנית לציטוט ביבליוגרפי (APA):

עמית, ח. (2022). עוגן הטיפול המשפחתי של גישת המנהיגות ההורית. מנהיגות בחיים.

אוחזר: https://amithaim.com/2022/04/11/ogen-atipool-amishpahty/

 

לצפייה במצגת בסיסית של ההרצאה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקרוא עוד?

לקבלת טיפים ומידע בנושאי משפחה, חינוך, קהילה וארגונים השאירו פרטים:

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

הדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית (פסיכולוגיה עברית)

בהדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית אנחנו מבקשים לעזור להורים להרגיש בעלי מסוגלות בהורותם, לסייע להם להגדיר את מטרותיהם, ולציידם במיומנויות מתאימות להשגת מטרותיהם בצורה יעילה.

מאמר זה, שפורסם לראשונה באתר "פסיכלוגיה עברית", עוסק בתפקידי המדריך בגישת המנהיגות ההורית, לצד הצגת הגישה ומקורותיה.

הדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית

בהדרכת הורים בגישת המנהיגות ההורית אנחנו מבקשים לעזור להורים להרגיש בעלי מסוגלות בהורותם, לסייע להם להגדיר את מטרותיהם, ולציידם במיומנויות מתאימות להשגת מטרותיהם בצורה יעילה. מאמר זה עוסק בתפקידי המדריך בגישת המנהיגות ההורית, לצד הצגת הגישה ומקורותיה.

עוד באתר מנהיגות בחיים: